top of page
S mastou stoji pokus 04.png
Kotva 1
ZAEMKJFM logo singleline.png
vokální ansámbl

Jsme uskupení zpěváků z celé republiky s nadšením pro starou hudbu a vše co s ní souvisí. Altezza diversa vznikla v roce 2021 díky Letní škole barokní hudby – když jsme naznali, že bez sebe navzájem nevydržíme celý rok do dalšího ročníku, domluvili jsme se, že se budeme nadále potkávat. Od té doby uvádíme do praxe všechno, co jsme se už naučili, a navzájem se učíme všechno možné. S hrdostí o sobě tvrdíme, že jsme především amatérský ansámbl, a to v původním smyslu slova „amateur“ – milovník. Nejsme profesionální zpěváci a scházíme se průměrně jednou měsíčně – ale co děláme, nás baví a chceme Vám to předat se vší láskou, kterou k hudbě cítíme.

Členové
image7.jpeg

ANGELIKA VIKTORINOVÁ

soprán, manažer

Brno

Angeliku provází hudba celoživotně v různých formách. Od sedmi let zpívala v dětských sborech, což ji inspirovalo a chvíli na základce vedla i vlastní sbor Hvězdice. Pak na nějakou dobu se sborovým zpěvem sekla a věnovala se více hře na klávesy a zobcovou flétnu. Obojí pak učila na soukromě hudební škole. Po maturitě z několika možností studia zvítězil obor Hudební věda, který vystudovala. Během studií vystupovala jako klávesačka v zábavových kapelách a zpívala v několika sborech - Collegium Musicum, Millenium, Pěvecký sbor Masarykovy Univerzity – a taky se nechala poprvé zlákat na Letní školu barokní hudby. S Karlem pak začala experimentovat s ansámblovým zpěvem, kterému se souvislým rekreačním tempem věnuje od roku 2015. Na své zkušenosti ze základní školy navázala a každý ze svých ansámblů vedla jako manažer. Nejinak je tomu i v případě Altezzy, která je teď jejím hlavním zájmem.

Když se pro něco nadchne, je schopná se tomu věnovat s neuvěřitelným nadšením a zápalem.

Zuzanka s copem.png

ZUZANA EIGLOVÁ

soprán

Třebíč

Zuzka začala zpívat už jako školačka, v 7 letech, kdy se stala členkou dětského pěveckého sboru Campanella pod vedením paní Drahomíry Chaloupecké při ZUŠ Třebíč. Díky ní si sborové zpívání zamilovala a věnuje se mu v podstatě nepřetržitě dodnes. Později navštěvovala také hodiny sólového zpěvu u paní Jarmily Kubové na ZUŠ Třebíč. Během studia na střední škole si vyzkoušela i zpívání s rockovou kapelou, na svatbách a samozřejmě ve školním sboru. Prostě… zpívání není nikdy dost :-) V současnosti zpívá v třebíčském chrámovém sboru Musica animata a ve smíšeném sboru Differo. 
Od roku 2020 se pravidelně účastní Letní školy barokní hudby v Holešově a tam se také seznámila se členy ansámblu Altezza
diversa.
V profesním životě je Zuzka lektorkou angličtiny a věnuje se překládání. Ráda cestuje, tráví čas s rodinou a přáteli, chodí na procházky do přírody a zkouší nové věci. V poslední době třeba otužování.

Eli 2.jpg

ELIŠKA KORITYÁKOVÁ

alt

Praha

Eliška začala koketovat s hudbou hodinami zobcové flétny v sedmi letech, ke kterým se o rok později přidal sólový zpěv, soubor fléten a za další rok první sbor – to vše pod vedením Hany Zelníčkové. S častým stěhováním prošla několika školními sbory po celé republice, ale opravdová vášeň přišla ve čtrnácti letech. Začala chodit do pěveckého sboru gymnázia Křenová v Brně, kde poznala pocit sounáležitosti, byla na své první akci historického reenactmentu, kde začala nasávat vědění o historických hudebních nástrojích, a pořídila si zobcovou tenorovou flétnu, která jen předcházela celé řadě dechů z různých míst na světě i v historii. Během studia následoval školní sbor za školním sborem a historická akce za historickou akcí doprovázené dalšími hudebními nástroji a pravidelným hraním po hospodách. Tak dlouho se okruhy zájmů spojovaly, až se nakonec na obzoru objevila Altezza diversa, které se Eliška nadšeně chytla nejdříve jako divák, později i jako člen. Jen si ještě bude muset najít způsob, jak tam vecpat ty nástroje :)

image9.jpeg

MARTINA HANELOVÁ

alt

Ostrava

Martina nepřetržitě zpívá v ostravských pěveckých sborech od svých šesti let. Nejdéle se drží v Akademickém pěveckém sboru VŠB-TUO, kde velí i na prezidentské pozici. Právě tady se kdysi poprvé setkala s Matějem, basem, se kterým se na první zkoušce Altezzy potkala překvapená a zcela náhodně. Současně věnuje svůj čas ještě vokální skupině The Puzzles, která prezentuje jazzové úpravy známých či méně známých skladeb a jejím hlavním cílem je bavit publikum.

Zájem o poznávání všech možných hudebních stylů ji zavál do různých koutů. Už v raném věku byla součástí dvou vokálních skupin, které založila se spoluzpěváky z dětského nebo mládežnického sboru. Setkání s jazzem zanechalo lásku pro bohaté variace harmonií. Působení v kapelách a projektech, které jsou vzdálené od staré či klasické hudby, ji obohatilo a posunulo práh pěvecké všestrannosti. Až v roce 2021 jí byla na výletě do Holešova na Letní školu barokní hudby patřičně představena stará hudba.

S myšlenkou jí vlastní, že nikdy není pozdě učit se novým věcem, začala ve dvaceti studovat sólový zpěv. V nedávné době propadla angličtině. Vtípky se slovy a úryvky z písniček slyší za jakékoliv situace. Svoji hudební zdatnost předává dále na základní škole s rozšířenou výukou hudební výchovy, kde vede i pěvecké sbory.

Přes to všechno má ráda i klid s knihou a kávičkou, ale stejně ji uvidíte poklepávat do rytmu nebo pohupovat nohou - i když vy tu písničku zrovna neslyšíte.

image11.jpeg

KAREL VIKTORIN

tenor, moderátor

Brno

Karel se od sedmi let téměř nepřetržitě věnuje zpěvu. Začínal v přípravce brněnské Primavery (kde zpíval mimo jiné i se stejně starou Angelikou) a dále na své cestě životem a světem vystřídal například Sacramento Children's Chorale (California, USA), Farragut High School Men's Chorus (Tennessee, USA), La Vérité při univerzitě Kansai Gaidai (Ōsaka, Japonsko) nebo přední český sbor Cantica laetitia. Jeho domovským sborem byl dlouho brněnský Ars Brunensis (kde dlouho neohroženě bojoval ve dvojici s Jirkou proti vymření tenorů), než se přeorientoval více na vlastní projekty, jejichž vyvrcholením je právě Altezza diversa. Kromě toho se vždy, když mu to rodinná a pracovní situace dovolí, rád účastní Letní školy barokní hudby (kde poznal Páju, Marťu, Františka, Zuzku i Sysu) a projektů s Czech Ensemble Baroque nebo ansámbly jako Illegal Consort či Societas Incognitorum.

V soukromém životě pracuje aktuálně jako profesionální táta a jakožto nadšený lingvista trochu pracuje jako překladatel a copywriter.

Za své nejvýraznější životní úspěchy považuje spoluzaložení Altezzy a titul mistra ČR v pokémoních hrách z roku 2006.

Jirda pink_edited.jpg

JIŘÍ KUDLÁČ

tenor

Brno

Jirka začal se zpěvem až na gymnáziu, kde byl po několik let členem Mladých madrigalistů, odkud se, stejně jako celá řada jeho předchůdců, přesunul do sboru Ars Brunensis chorus (dnes už jen Ars Brunensis). V tomto sboru byl tak trochu za nezletilou anomálii, ale to se během následujících skoro 13 let členství změnilo. Za tuto dobu měl Jirka možnost podílet se na celé řadě představení Městského divadla Brno, realizací autorských děl Vladimíra Franze, nahrávání filmové hudby zahraničních autorů, Hniličkovy Jazzové mše a spoustě dalších ať už více či méně kulturně hodnotných dílech. Mimo jiné v Arsu, jak říkají brněnští sboroví znalci, se Jirka také seznámil s Karlem, se kterým sdíleli radosti a mnohdy i strasti tenorového žití. Jirka se také několikrát zúčastnil Letní školy barokní hudby, díky čemuž si trochu zdokonalil interpretaci jednoho z jeho nejoblíbenějších období klasické hudby, a také zde poznal zbývající členy Altezza diversa. Mimo to také Jirka navázal občasnou spolupráci s Czech Ensemble Baroque, se kterými, když to konto dovolené dovolí, občas proplouvá vodami poučené barokní interpretace. V minulosti Jirka také párkrát spolupracoval se sborem Cantica laetitia a jednou měl i tu možnost vypomáhat v Ensemble Frizzante.
V soukromém životě se Jirka živí jako právník/ekonom v bance. Veškerý volný čas ale věnuje své rodině, kamarádům, hudbě, jídlu, pití a dalším radostem života.

profilovka František 2.JPG

FRANTIŠEK HOLEČEK

baryton

Praha

František se věnuje sborovému zpěvu od šesti let. Do roku 2012 byl členem chlapeckého a mužského sboru Pueri gaudentes pod vedením Zdeny Součkové při ZUŠ Šimáčkova v Praze. V letech 2008 – 2015 byl členem smíšeného komorního sboru Pontes pod vedením Markéty Džunevy tamtéž.  V současné době působí v Komorním sboru Entropie pod vedením Matouše Pavlise a Alžběty Holcové, příležitostně též v Týnské schole při chrámu Matky Boží před Týnem. Průběžně se amatérsky věnuje studiu a interpretaci gregoriánského chorálu. Od roku 2019 se pravidelně účastní Letní školy barokní hudby v Holešově, kde se postupně seznámil s ostatními členy ansámblu Altezza diversa.

Profesí je zdravotní bratr, t. č. na pozici vrchní sestry v jedné z pražských agentur domácí péče.

image5.jpeg

MATĚJ OTRUBA

bas

Brusel

Na rozdíl od ostatních se Matěj ke zpěvu dostal až v patnácti letech - a to jako slepý k houslím, když ho kamarádka dovedla na zkoušku svého sboru (tehdy ostravského Akademického pěveckého sboru) a sbormistr si ho ze šprýmu vyzkoušel… A už mu to zůstalo. Tam se také poprvé potkal s Martinou, protože svět je malý.

Od roku 2010 tak stihl zpívat ve spolupráci s různými tělesy - kromě APS taky s Českým akademickým sborem (dříve Pěvecký sbor MU) nebo jako externí výpomoc operního sboru Janáčkova divadla, např. v představeních Hry o Marii, Don Carlos, Láska na dálku aj. Zkušenosti v ansámblovém zpěvu sbíral pět let s vokální skupinou Illegato. Pravidelně vypomáhá i na akcích organizovaných např. Danem Kalouskem z MDB či brněnským Ensemble Frizzante. Za nejhlubší pěvecký zážitek považuje zpívání pro 80 tisíc diváků na německém metalovém festivalu Wacken, když zpíval doprovodné vokály skupině Sabaton na jejím turné po Evropě. V pracovním životě se věnuje výuce cizích jazyků a češtiny pro cizince - dříve soukromě a na gymnáziu, v současné době pak na mezinárodní Evropské škole v Bruselu.

profilovka Sysa 2.JPG

SYLVA POKORNÁ

Produkční

Brno

Sysa se hudbě věnuje odmalička. Zpívá od doby co umí mluvit a v pěti letech nastoupila na ZUŠ Slunnou, jako nadprůměrně talentované dítě. Zde se do svých deseti let věnovala sólovému zpěvu a hrála na flétnu a od osmi do čtrnácti let své obzory rozšířila o hru na klavír. Aktuálně zpívá v pěveckém sboru Ars Brunensis, v komorním ansámblu Těžké harmonično a v showchoiru First Smile, kde se také angažuje v realizační činnosti. Avšak cestu do sborového světa a mezi hudební společnost ji otevřel sbor Mladí madrigalisté při Gymnáziu Brno, Vídeňská, kam se i po ukončení studia vrací vypomáhat. Od roku 2019 se pravidelně účastní Letní školy barokní hudby, kde zpívá ve sboru a v roce 2022 se rozhodla vyzkoušet své dovednosti v ansámblu. Co se týče produkce, snaží se nabrat zkušenosti, kde se dá.

Bývalí členové
image17.jpeg

PAVLA NOWAKOVÁ

soprán & host

Třinec

Po zkušenostech s ťukáním do klavíru a foukáním do flétny se ve 4. třídě přihlásila do ZUŠ. Na klasickou kytaru ji nevzali kvůli krátkým prstům, ale učitelka jí po přezkoušení nabídla obor sólový zpěv. U toho zůstala až do maturity a ukončila jej absolventským koncertem. Už dříve na gymnáziu se začala angažovat do všeho, co šlo, pět let zpívala ve sboru Gymnázia Třinec. Dodnes zpívá v komorním ženském sboru CZKW Třinec (od r. 2009) a smíšeném sboru Cantica laetitia Zlín (od r. 2010), kde se poprvé potkala s Karlem. Kromě toho ji touha pořád něco nového objevovat a sbírat zkušenosti přiváděla na různé příležitostné akce, kurzy, semináře a pěvecké výpomoci. Pořád však toužila ještě po něčem jiném než je sbor, až v roce 2017 sebrala odvahu, pustila se do neznáma na Letní školu barokní hudby v Holešově do třídy ansámblového zpěvu. Tam později potkala nadšence se stejným přáním zpívat v ansámblu a šla s nimi do tohoto nového dobrodružství s názvem Altezza diversa.

V profesním životě je sociální pracovnicí se zaměřením na seniory a osoby se zdravotním postižením. Kromě hudby, bez které si neumí svůj život představit, má ráda společenské hry, puzzle, seberozvojové aktivity a četbu. Také by ráda tančila, jezdila na koni, plavala, učila se jazyky, hru na další hudební nástroje... ale to jsou asi plány do příštího života. V roce 2022 se Pája rozhodla Altezzu na čas opustit, aby se právě tomuto příštímu životu stíhala trochu více věnovat.

bottom of page